13 Mayıs 2011 Cuma

Şarkılar Beni Söyler

Final tatilinin başlangıcı, bahar döneminin ders yılının bitişi, dönemin asıl kısmının başlangıcı ne denirse densin bugüne, bugün cumadır. En azından bendeki bir haftayı daha bitirmiştir. Her bitiş gibi bir geriye dönüp insan neler yapıp neler yapamadığına bakıyor tabi. Bakınca herşeye rağmen yine okul varmış tek koşturulan şey tek ona yön verilmeye çalışılmış. İnsan geçiriyor içinden koca vakitte şunu da yapsaymışım şimdi bu kadar ilerlemiş olacaktım. Çalışsaymışım para biriktirirmişim, şu kursa gitseydim şimdi baya ilerlemiştim... böyle liste uzuyor gidiyor.

Dönemin diğer değerlendirmesine gelince de yaptıklarına bakıyor insan aslında pek çok şey yapmış ama pek de detaylı hatırlanmıyor rutin anlar. Ama öyle anlar var ki onlar da şarkılarla özdeşleşmiş şarkılar anlatmış onları, hayal gibi akıp geçiyor gözünün önünden. İyi ki de yapmışım diyorsun ama neden diyorsun böyle bir şey kimse bilmiyor. Elimde ne var şimdi sadece film şeridi gibi müzikli eğlenceli görüntüler... yapmasaydım ne olacaktı yapamadığımın pişmanlığı. Peki bu pişmanlığı ya da hevesi bana kim veriyor, cevap ise soru işareti.

Popüler kültür dediğimiz şey de bu olsa gerek o anın popüler aktivitesini yapıp arka fona şarkısını yapıştırdın mı olay bitiyor. E şimdi noldu? Çıksın bir Murat Dalkılıç bir mağazada bir kafedeyken merhaba merhaba desin ya da dönmem geri dönmem desin işte o an içlenilen andır. Hemen surat ifadesi değişir kafa yana yatar.

Tarkan desin ayda yılda bir olsa da muhakkak ara, işte o arada aramayan sormayanlar akla gelsin işte film koptu.

Bir de serdar ortaçın sitemli şarkılarından biri çıktığı anda insan elinde olmadan birine sitem edesi geliyorki, o an en önemli kinlenme anıdır.

Düşününce ,biraz daha mantıklı, insan kafasında hislendiriyor, yaşatmaya çalışıyor bu olayları ve kendi kendini üzüyor yine. Yaşansa bitse birşeyler sonra da yenileri yaşansa insan kendini tutmasa ne güzel olacak oysaki, o yaptıklarını yapmaktan kendini alıkoyup gelecek planları içine girmese, evet o zaman bence yaşamak kavramı gerçekleşebilirdi. İnsan hissettiği duyguyu o an, geçmişte ya da gelecekte değil o an, yaşasaydı o an yaşamak için bir şeyler yapsaydı işte o zaman ona yaşamak denirdi.

Bir şeylerin koşturmacasında daha iyisini beklerken ya da geçmişe bakarken akıp gidiyor herşey, herkes ve son olarak da ah bu şarkıların gözü kör olsun demekten başka bir şey de kalmıyor bana.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder