17 Temmuz 2011 Pazar

Düşünce sistemini alt üst eden adam Osho

d&r, kütüphane gibi yerlerde kitap incelemekten hoşlanıyorsanız kesinlikle Osho ismini duymuş olmanız gerekiyor. Belki öyle bakıp geçtiniz belki de çıktığından beri takipçisinizdir bilemem. Ama özellikle "Sezgi" kitabını okuduktan sonra duygu ve düşüncelerimde meydana gelen ve anlam veremediğim çelişkileri bir nebze olsun çözümleme de yardımcı olmuş mistiktir kendisi benim için.


üniversitede yaklaşık iki yıl geçirdikten sonra ee biz okuyoruz da ne ara para kazanacağız, işsizlikte varmış şimdiden bir şeyler düşünmek lazım diye başlayan iki ayağımın üstünde durmaya başlama serüvenim benim gibi sinirli bir insan için pek bir zorluydu. bir yandan okulu götürmeye çalışırken, bir yandan farklı alanlarda para kazanmaya çalışıyor bir diğer yandan da kendimi "evet ben güçlüyüm" tanımlaması adı altında ispat etmeye çalışıyordum. düşe kalka geldik tabi bu zamana kadar materyalist anlamda kazanmaktan çok kaybettim bu süreç içerisinde, çok şey öğrendim o ayrı. karakter olarak da maddeci bir insan olduğumdan tabi ki de bu dönem beni sinir krizlerine sokmadı değil. böyle düşe kalka bu zamana geldikten sonra aslında bazı şeyleri de akışına bırakmak gerektiğini zorunlu değil ama mecburi olarak öğrenmeye başladım. bir yanım şuan içinde olduğum durumun sorumlusu sadece sensin derken, bir diğer yanım olayları kontrol etmeye çalışmamam gerektiğini söylüyor. işte bu süreç içerisinde e beni ben düşünmezsem kim düşünecek o yüzden bir şeyler planlayıp bir şeyler düşünmeliyim cümlesiyle kendimi sıkıp dururken aslında şu anı yaşayamadığımı farketmem biraz fazla uzun zaman aldı. kontrol edenin ben değil Allah olduğunu ve aslında kimliğimin din kısmında müslüman yazsa da ve ben de O'nun varlığını kabul etsem de aslında tüm bunları göstermelik bir şekilde yaptığımı farketmiş olmam da bir diğer uzun zaman alan şeydi.
Aslında kontrol edenin O olmasıyla alakalı değil de benim sorunum hayatı için hiç bir şey yapmayıp, Allah böyle istiyor deyip bir kenara çekilen kaderci insanlardı. işte ben bu yüzden hep kendimi çok fazla sıkarak evet bir şeyler yapıp akışı değiştirmem lazım diye düşündüm. Bunları düşünürken, aslında bunları sadece düşünüp kafa yorup yine de akışı değiştirmek için hiçbir şey yapmadığımı ve "şimdi ve burada olmak" diye tabir edilen şeyi yaşayamadığımı farkettim. benim eskiğim O'nun büyüklüğünü gücünü her ne kadar kabul etsem de içimde farkındasızca olan güvensizlikti, işte bu güvensizlik beni her giriştiğim iş konusunda yiyip bitiren ve hayattan zevk aldırtmayan şeydi.
Osho Sezgi kitabındaki çözümleme yazılarını yazmadan önce bunu bir giriş yazısı olarak düşünmek gerekiyor sanırım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder